آقا سید محمد نجفی بادکوبه ای معروف به پابرنده آقا قریب

🌹آقا سید محمد نجفی بادکوبه ای معروف به پابرنده آقا

قریب ۹۰ سال قبل از باکو به انزلی مهاجرت کرده و سپس تحصیلات حوزوی خود را در نجف انجام داده و به دلیل اشتهار به خوشنامی و ساده زیستی مورد احترام فوق العاده ساکنین انزلی و غازیان بود

از خصوصیات ایشان که به پابرنده آقا معروف گردید این بود که در تمام فصول سال حتی در سرمای زمستان هم، هرگز جوراب به پا نمی کرد!. او که مردی متدین و مورد وثوق اهالی انزلی و غازیان و حتی پاره ای از منطقه گیلان بود و در خانه ای کوچک که داخل کوچه ای نزدیک مسجد صالح غازیان قرار داشت زندگی ساده ای را انتخاب کرده بودند.

تاریخ فوت آقا نجفی بر اساس نوشته سنگ قبرش شانزدهم مهر ماه ۱۳۵۷

همینطور نقل قولی است از ناحیه ایشان، که در میان اهالی انزلی , غازیان و سامانسر بر سر زبانهاست به این عنوان که او گفته بود زمانی که در نجف اشرف تحصیل می کرده با خیلی از طلبه های آنزمان آشنایی نزدیک داشته و همیشه اظهار نگرانی می کرده که اگر بعضی از این طلبه ها به مقام و قدرت برسند مرتکب چه خشونت ها خواهند شد!!

ماجرای تشییع جنازه:

با درگذشت آقای نجفی بر سر محل تدفین او میان اهالی انزلی و غازیان کاربه مشاجره و درگیری کشیده شد ولی درنهایت جنازه آن مرحوم در معیّت هزاران عزادار، بطرف گورستان انزلی تشییع گردید اما چون هنگام دفن جنازه در گورستان انزلی، کار مشاجره و برخورد تُند به درازا کشیده شد باتوافق معتمدین محل قرار شد تا روز بعد، جنازه به بیمارستان منتقل گردد. روز بعد که اهالی انزلی، جسد متوفی را از بیمارستان تحویل گرفته وبه گورستان انزلی تشییع نمودند در آنجا متوجه شدند که داخل تابوت جز چند تکه آجر چیز دیگری نیست ! و غازیانی های زرنگ با تر دستی جنازه پابرنده آقا را از بیمارستان ربوده و همان شبانه درمسجد سامانسر دفن کردند!. مدفنی که امروز ، بارگاه بسیاری از علاقمندان و ارادتمندان به این روحانی خوشنام شده است.

بالاترین قسم در انزلی بنام وی است!💕 💠 #بندرانزلی #انزلی #مذهبی #روحانی #گیلان #ایران #باکو

منبع پست

محتوای لنزوک در لیست : مطالب قدیمی در لنزوک